Nisan 14 2021 0Comment

Deniz suyu ile yangın söndürme sistemi; “Mardaş Liman” projemiz

Yangın güvenliği yaşadığımız tüm alanlar için oldukça önem arz eden bir konu. Bu yazımızda deniz limanlarına özel yangın sistemleri konusuna değineceğiz. Ayrıca bu konuda yaptığımız başarılı projelerden birisi olan “Mardaş Liman” tesisleri yangın projesinden bahsedeceğiz.

Liman yangın güvenliğinin önemi

Dünya ticaretinin en önemli lojistik sağlayıcısı olan limanlarımız, güvenlik ve tedbirler konusunda şansa yer bırakmak istemiyor. Son dönemde yaşanan Süveyş Kanalı’nın  Evergreen gemisi tarafından tıkanması ile bu ticaret yollarının önemi ve kesintisiz hizmet arz etmesi bir kez daha netlik kazandı.

 

Gerek can ve mal kaybının önüne geçmek, gerek ise kesintisiz hizmet sağlamak amacıyla limanların yangına karşı güvenliği bu noktada büyük önem arz ediyor. Ülkemizin en büyük limanlarından olan Ambarlı Limanı içerisinde yer alan “Mardaş Liman” tesislerinde yangın güvenliği için yeni tedbirler alınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda şirketimiz ve “Mardaş Limanı” arasında yangın sisteminin iyileştirilmesi projesi kapsamında liman sahası içerisinde bir dizi değişikliler yapıldı.

 

 

Sistem detayları

Standart pompa sistemlerinden farklı olarak sistem deniz suyundan emiş yaparak çalışacağı için sistem üzerindeki tüm pompa ekipmanlarının paslanmaz ve deniz suyuna mukavim ürünler olmasına özen gösterildi. Bu kapsamda eski ve ömrünü tamamlamış pompa istasyonu tamamıyla sökülerek yerine MAS marka yeni tip uçtan emişli NFPA20 standartlarına uygun olarak imal edilmişi AISI 316L paslanmaz çelik 1 asıl + 1 yedek ve 1 jokey pompadan oluşan setimizin montajı yapıldı. Denizden emiş yapılacak kısımda emiş hatlarında yine paslanmaz AISI 316L dip emiş klepeleri kullanıldı. Denizdeki kirlilikten kaynaklı oluşabilecek tıkanmalar veya hava yapma gibi problemlerin önüne geçmek amacıyla dip emiş klepeleri ana emiş çapından bir çap büyük seçildi.

Yapılan sistem liman sahasında ve iskele kısmında toplamda 16 adet yer üstü yangın hidrant, 6 adet yer altı yangın hidrantı ve bunlara bağlı olarak çalışan TS EN 671-2 normlarına sahip çift makaralı 12 adet dış saha tip yangın hidrant dolabına hizmet etmektedir.

Mühendislik ve devreye alma

Sistemin uygulamasının yanı sıra hidrolik hesapları, mühendislik hesap ve projeleri de “Global Mühendislik” tarafından yapılmıştır. Yapmış olduğumuz sistem üçüncü parti bağımsız mühendislik denetim kuruluşlarının yaptığı basınç ve yeterlilik testlerinden de tam not alarak kendini kanıtlamıştır. Yangın sistemleri konusunda verdiğimiz hizmetler ile alakalı daha detaylı bilgileri web sitemizde bulunan yangından korunma sistemleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.