KLİMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Geçmişte lüks olarak sunulan soğutma sistemleri, artık binalarımızın olmazsa olmazları arasındadır. Doğru yapılmış ısı kazancı hesapları ve doğru sistem seçimi ile binalar yüksek işletme giderlerine maruz kalmamaktadır. Hatalı yapılan seçimler sadece bütçenizi sarsmakla kalmaz, bina kullanıcılarının sağlıklarını de tehdit eder. Çalışma ve yaşam alanlarında iklimlendirme sistemlerinin doğru planlanmaması çalışma verimini düşür ve çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarır. Bu nedenle binanız için HVAC sistemi planlamasını ehil ve deneyimli mühendislere bırakmakta fayda vardır.

VRF/VRV Sistemi

İlk yatırım maliyetleri, konfor şartları, gider paylaşım imkanları, kurulum kolaylığı, izlenebilirlik v.b birçok özellik son yıllarda VRF/VRV sistemlerini ön plana çıkarmaktadır. Otel, okul, residence, mağaza v.b bir çok alanda kullanılmakta ve kullanım alanları da gün geçtikçe genişlemektedir.

Chiller ile Soğutma

Temel soğutma çevrimi prensibi ile çalışan chiller grupları özellikle ticari ve endüstriyel binaların vazgeçilmezi durumundadır. Sağladığı soğuk suyun, mahaldeki ünitelerde bulunan eşanjörlerden geçirilerek ortama üflenmesi ile soğuk hava elde edilir. Elde edilen soğuk su, kullanım alanlarının soğutulması, endüstriyel cihazların soğutma suyu ihtiyacı gibi birçok alanda kullanılabilir.

Rooftop Sistemler

İç ve dış ünitelerin bir arada toplanmış haline benzeyen rooftop sistemler, çalışma prensibi olarak, içerideki ortamı sıcaklık, nem, hava değişimi gibi birçok konularda şartlandırabilir.

Kullanım alanları, sinema, AVM, havaalanı, restaurantlar, konferans salonları gibi geniş binalardır.